Kompendium wiedzy

Powrót do zdrowia i sprawności po urazie głowy lub wylewie jest długotrwałym, żmudnym procesem. To niezwykle trudna sytuacja nie tylko ze względu na niepełnosprawność fizyczną, ale i kondycję psychiczną. Wielu naszych podopiecznych po wypadku lub chorobie nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a ich stan pogarsza nieznajomość procedur postępowania, czy niezrozumiała nomenklatura medyczna. Wszystko to może przyczyniać się do złej organizacji rehabilitacji, a przez to jej niskiej efektywności.

Program „Po urazie głowy” ma na celu likwidację barier formalnych, które uniemożliwiają spokojne planowanie, a osobom z niepełnosprawnością odbierają poczucie bezpieczeństwa. To właśnie dla Ciebie stworzyliśmy bazę przydatnych informacji, dzięki którym zrozumiesz swoją sytuację i poznasz możliwości, które możesz wykorzystać w trakcie powrotu do samodzielnego życia. 

Z przygotowanego przez nas kompendium wiedzy dowiesz się między innymi:

  • jak przebiega rehabilitacja po urazie głowy lub wylewie,
  • jakie problemy psychiczne i fizyczne pojawiają się u osób po uszkodzeniach mózgu i w jaki sposób można sobie z nimi radzić,
  • gdzie możesz skorzystać z pomocy doświadczonych rehabilitantów,
  • gdzie można gromadzić fundusze na rehabilitację, zaopatrzenie medyczne, czy aktywizację społeczną,
  • w jaki sposób zorganizowana jest praca z fundacjami i stowarzyszeniami,
  • jak zlikwidować bariery architektoniczne w Twoim miejscu zamieszkania,
  • jakie masz możliwości aktywizacji zawodowej,
  • gdzie otrzymasz wsparcie psychologiczne dla siebie i swoich bliskich.

Staraliśmy się stworzyć jak najbardziej rozbudowane i przydatne Kompendium Wiedzy, które dostarczy Ci masę praktycznych informacji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że każdy przypadek jest inny, a z każdym z nich wiążą się setki pytań. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie, napisz do nas. Jesteśmy tu dla Ciebie!

 

Słownik

Co to jest neuron?

Neuron, komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym, w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu to szybko rozwijające się zaburzenia ogniskowe funkcji mózgu, które są wywołane uszkodzeniem naczyniowym. Udar mózgu to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych l uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które utrzymują się dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa. Definicja wg Światowej Organizacja Zdrowia (WHO).

Co to jest ReoGo?

Robot ReoGo to innowacyjne, najnowszej generacji urządzenie,  niezwykle efektywny system wykorzystywany w rehabilitacji ręki po udarze. Terapia przy użyciu robota ReoGo znacznie przyspiesza przywracanie funkcjonalności w obrębie ramienia, łokcia i przedramienia, niezwykle skutecznie wspomagając rehabilitację u osób po udarze oraz urazach głowy. 

 

FAQ

Do kogo kierowany jest program Po Urazie Głowy i kto może wziąć w nim udział?

Program „Po urazie głowy”, to kompleksowe wsparcie dla osób, które doznały urazu głowy, w tym również przeszły udar mózgu (niedotlenienie), wylew mózgu (pęknięcie naczyń), co skutkuje śpiączką lub zmianami neurologicznymi. Zapraszamy do udziału w programie osoby z całej Polski.

Na jakie wsparcie mogę liczyć w ramach programu?

W ramach programu „Po Urazie Głowy” kompleksowo pomożemy w powrocie do zdrowia po urazie głowy. Zapewnimy wsparcie w zakresie rehabilitacji, pozyskania środków finansowych. Do Twojej dyspozycji są nasi specjaliści, którzy stanowią wsparcie psychologiczne oraz prawne, a na kolejnym etapie również w zakresie aktywizacji zawodowej. W programie zawiera się również możliwość odbycia konsultacji z lekarzami specjalistami, likwidacja barier i pomoc w doborze właściwego sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. 

W czym pomoże mi Menadżer Rehabilitacji?

Intensywna, ale dopasowana do Twojego stanu zdrowia oraz możliwości fizycznych rehabilitacja to pierwszy krok do samodzielności. Podpowiemy Ci, które placówki specjalizują się w rehabilitacji osób po urazie mózgu czy udarze oraz są efektywne w swoim działaniu. Otrzymasz od nas pełne wsparcie w organizacji Twojej rehabilitacji. Wskażemy również, które ośrodki realizują bezpłatny program wybudzeniowy dla osób w śpiączkach ze środków NFZ i podpowiemy, jakie dokumenty należy przedstawić i jakie warunki spełnić. O szczegółach porozmawiasz z naszym Menadżerem Rehabilitacji.